Olej na plátně, 89 x 92,5 cm, rámováno, datace 1909, signováno vpravo dole Ot. Bubeníček 09, zezadu opatřeno výstavním razítkem Vystaveno Mánes 1944.
Vidíme zde krásné secesivní dílo Oty Bubeníčka. Ten proslul uměním zachytit krásu české krajiny, se v tomto případě netypicky nestaví naproti horizontu, jak je mu obecně blízké, ale svůj pohled, a hlavně štětec vede strmě po svahu zalesněného kopce směrem do údolí, k modravé řece. Práce je nevšední nejen námětově, ale i svým rozměrem a formátem, který právě souvisí se symbolistními tendencemi. Plátno povětšinou ovládá síla zeleně, která je z části protnuta řečištěm. Bubeníček velice důmyslně vytvořil pohled, který divákovi navozuje opravdové shlížení směrem z kopce, které je navíc umocněno nízkým horizontem a co víc, prvním plánem obrazu, kde se staví na odiv slunečním paprskům žlutavé květy. Horizont je v tomto případě opravdu upozaděn a nechává tak promluvit hloubku zobrazeného údolí. Bubeníček v daném díle výtečně střídá valéry zelené, které se vzájemně předhánějí o divákovu pozornost. Nabízené dílo je zralou prací hotového umělce, který ovládá svůj přednes s vysokou finesou a potvrzuje své místo mezi českými krajináři tzv. Mařákovy školy.