Olej na plátně, 90 x 100 cm, rámováno, datace 1973, signováno vpravo dole J. JÍRA.
Pravost díla potvrdila PhDr. Rea Michalová Ph.D.
Výjimečná ukázka koloristicky i malířsky výtečně vyvedené práce autorova nezaměnitelného malířského rukopisu působí velice živě, autenticky a přitažlivě. Malíř Josef Jíra vždy dokázal velice přesvědčivě přenést na podložku své pocity, bujaré radosti či své temné smutky. Nabízené dílo Masopust tuto silnou atmosféru výborně reprezentuje a taktéž i Jírovo vynikající tvůrčí období 2. poloviny 70. let. Ve zvolené kompozici malíř opět ztvárnil typicky baladickou atmosféru svého milovaného rodného kraje a zaměřil se na zachycení námětu veselícího se průvodu masek před postní dobou. Nebyl by to Josef Jíra, kdyby nezakomponoval do námětu trochu té své truchlivosti a potemněle atmosféry podtržené onou syrovostí s ní provázanou. Kraj ještě sužuje bílá pokrývka a nebesa jsou melodramatická. Radující se zástup je též i zástupem varujícím a budí pocit vážnosti. V podhorských krajích je vždy veselí něčím vykoupené a lidé z těchto míst jsou si vědomí ceny každého bujarého veselí. Plátno je výborně vystavěno, kdy divák má pocit, jako by se právě ohlédl a uviděl procesí, jež ho následuje. Jíra, jak je pro něj typické, zjednodušil tvarosloví stavby postav, a tak jim přidal na vážnosti a podtrhl jejich symboliku. Josef Jíra v díle přenesl své zkušenosti z rodného kraje na dané plátno velmi brilantně a divákovi nabídl ráz i duši podhorské krajiny.