Olej na plátně, 101 x 81,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Jan Slavíček, zezadu opatřeno přípisem s určením.
Mimořádná ukázka pochází z palety autora, jenž je znám díky svým panoramatickým pohledům na Hradčany, které s oblibou zobrazoval v různých denních i ročních dobách. Nabízené dílo představuje jinou polohu jeho typicky pojatých zátiší, kde často zobrazoval po vzoru starých mistrů ovoce v mísách, sklenice plné vína nebo samotnou lahev vína a v pozdějších pracích do své tvorby zahrnul i šťavnatě červené humry. Představovaná práce zřejmě pochází z let studijních, kdy podnikl řadu zahraničních cest například do Itálie, Francie, Španělska a v neposlední řadě i Řecka. Právě antika a její již pominutá sláva a stále trvající krása měly na jeho tvorbu neopominutelný vliv. Z řecké inspirace vznikla série podobných prací nazvaných Vzpomínka na Řecko, kde z různých úhlů malíř zachycuje tvář antické busty, kde ji dělají společnost buď citera s ovocem či květiny ve váze.