Olej na plátně, 73 x 92 cm, rámováno, datace – 30. léta 20. století, signováno vpravo dole BĚLA KAŠPAROVÁ.
Provenience:
Z pozůstalosti autorky.
Topičův salon v Praze, 1935.
Ozvěny Paříže Běla Kašparová, Věra Jičínská, Městská galerie ve Vysokém Mýtě, 11. 11. - 15. 1. 2023.
Autorkou nabízeného plátna je skoro zapomenutá malířka vysokých kvalit Běla Kašparová Riegrová. Tato svérázná žena, jež ve dvacátých letech vystavovala v takové galerii, jako je například Galerie Bonaparte. V nabízeném díle rozbíhá citlivou linku své malby třicátých let. Ta se na rozdíl od let dvacátých oprostila od civilnosti neoklasicistního přístupu Nové věcnosti a o to více přitakává křehkosti a něžnosti ženského těla a co víc, zasazuje ho do zdánlivě neidentifikovatelného snového prostředí. Lehkost, s jakou malířka vyvedla nejen zobrazené dívky, ale i ptactvo, které je s něžností sobě vlastní obklopuje, dodává malbě na vysoce pozitivní atmosféře.