Olej na plátně, 200 x 145 cm, datace 2013, signováno vlevo dole TYPLT 13. Provenience: Získáno z ateliéru autora. Lubomír Typlt je již neodmyslitelnou součástí toho nejlepšího co české současné umění, v daném případě v médium malby, může nabídnout. Jeho neotřelý pohled na zdánlivou realitu a originální práce s paletou novotvarých barev je jistou volbou kvality. Předložené plátno je datováno do roku 2013, tedy můžeme mluvit o díle ranějším, a přesto je zde zřejmá vyzrálost a jasný cíl. Námět dítěte se poměrně dost v tvorbě autora opakuje, a to jak v podání dívek, uličnic, které tropí sem tam nějakou neplechu, tak právě i chlapců, jež jsou jim jistým opozitem, a přesto souzní v oné potrhlosti a nepleše. V Typltových plátnech je narušena tendence nahlížení na děti jako na neposkvrněné entity. Je zde zaseto semínko potenciálu agrese a čistého zla, které se sem tam objeví v každém z nás. Jako by snad právě aktéři autorových pláten nahazovali divákovi či celé společnosti jisté zrcadlo, otázky k zamyšlení. Lubomír Typlt je takřka celou svou volnou tvorbou jistým provokatérem, jenž brnká na pomyslnou strunu konvencí společnosti a čeká na vývoj a reakci, co jeho akce způsobila. Nabízené velkoformátové plátno Kluci s krychlí je galerijní položkou a svou kvalitou malby, vyzrálosti a provedením vůbec by mělo jistě zaujmout každého obdivovatele Lubomíra Typlta.