017 | NA KRAJI VESNICE / DÍVKA V KRAJINĚ
PRUCHA Jindřich (1886 - 1914)
- vyvolávací cena: 380 000 CZK
- dosažená cena: 550 000 CZK
Olej na kartonu, oboustranná malba, 30,5 x 48,5 cm, rámováno, datace 1913, signováno vpravo dole Prucha 1913.
Opatřeno odborným restaurátorským posudkem PhDr. Zory Grohmanové.
Obraz bude zařazen do připravovaného soupisu díla Jindřicha Pruchy.
Dílo předního českého malíře, krajináře a figuralisty. Prucha se malířství začal věnovat po nedokončených studiích filologie. Jeho obrazy stojí na intenzívním vnitřním prožitku umělce, opakovaným hledáním a novými začátky se jeví jeho tvorba i v krátkém období vzniku poměrně různorodá. Své krajinářské motivy čerpal především v oblasti Železných hor, odkud pochází nejvíce jeho prací. Silně jej ovlivnily sbírky mnichovské Pinakotéky. Velmi patrný na jeho tvorbu je i vliv některých předních českých malířů, Jana Preislera a Antonína Chittussiho, nicméně nejčastěji je definován jako přímý pokračovatel slavíčkovské tradice. Prucha v roce 1909 prodělával strmý malířský vývoj, který jej vedl od impresivních východisek k expresívnímu přehodnocení. V létě 1913 se rozhodl poměřit své síly s mistrem krajinomalby A. Slavíčkem a maloval na těch samých místech, zejména v Kraskově, ale též v Počátkách nebo Míčově. Na podzim téhož roku, do kterého je datován i nabízený obraz Na kraji vesnice, zamířil zcela záměrně do pověstné slavíčkovské štace – do Kameniček. Pobyl tam několik týdnů a krajinu zachycoval často ze stejných míst jako sám Slavíček. Pruchův přednes na aversu podložky je nesmírně uvolněný, pracuje jen s odstíny zelené a hnědé barvy, šedou a bílou, jimiž postihuje smyslový svět, skládající se z několika chalup a stromů v popředí kompozice, které je dynamicky protínají a člení na další celky. Pruchův rukopis se stává zdrojem napětí, lze sledovat proměnlivé směry jeho tahů a místy i jejich až nervózní nanášení na karton. Ten umělec v určitých partiích nechává záměrně prosvítat a zahrnuje jej do svého pojetí daného motivu. Dílo malíře Jindřicha Pruchy je důkazem nového bezprostřednějšího výrazového pojetí krajinářství, jež se na našem území etablovalo na počátku dvacátého století. Nabízené dílo je oboustranné a co více, jeho revers je velice ojedinělý a dosti vzácný co se týče volných děl autora na aukčním trhu. Námětem je dívenka držící pár proutků, oděná do sytě modré košile a hnědavé sukně. Dívka hledí směrem ke hloučku tří ženských postav tančících v kole. Ty odkazují na známý Pruchův obraz Čarodějnice z téhož roku jako je vročeno nabízené oboustranné dílo. Na této straně kartonu je krajina horizontálně rozdělena zeminou orné půdy a v dálce, v mezích horizontu, můžeme vidět zapřaženého koně do pluhu spolu s oráčem kráčejícím za ním. Celý tento námět je korunován žlutavým nebem podvečera, který dotváří podzimní čas. Nabízené dílo je bez pochyby důkazem ojedinělého a svou kvalitou výtečného díla Jindřicha Pruchy, a nejen to, přivádí nás jedinečným způsobem do krajiny Železných hor a přináší divákovu oku svědectví malířova génia.