Olej na plátně, 101 x 73,5 cm, rámováno, datace 1936, signováno vlevo nahoře Jan Bauch 36.
Opatřeno odborným posudkem prof. PhDr. Jaromíra Zeminy.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Rea Michalová, Ph.D.
Nabízené dílo spadá do autorova velice plodného období třicátých let. Autor v tomto období zaujímá abstrakizující formu. Zpoza let třicátých se Bauch od svých poetických intencí zaměřil směrem k barokizujícímu stylu, a podaný obraz je příkladem právě tohoto období. Divákovi se zobrazuje temné, květinové zátiší, tvořené kyticí rudých a sem tam instalovaných čajových růží, zahalených do potemnělého světla. Kytice je vsazena do temně modré vázy, skoro ztrácející se v hnědavém pozadí. To je tvořeno spíše stínem nežli světelnými paprsky a celý motiv objímá svou plností a klidnou náladou. Přestože se může zdát, že je námět skoupý na barevnost, opak je pravdou. Barevná škála je tu neskutečně široká a plná, od světlého záchvěvu běloby, po temně zelenou. Bauch zde projevuje své cítění pro těžké barokní téma, které ho v následující letech provázelo a projevuje již svou změnu ve vidění světa, světla a tvarů velice vytříbeně a vyzrále. Obraz je nádherným příkladem autorova překlenutí se do nové etapy, do nové pocitové škály. Dané dílo můžeme považovat za výtečný příklad autorovy změny v přístupu, za mistrné dílo tohoto pozdější učitele generací, velkého mistra barev.