056 | NOVÁ MÚZA (MARIA WEISS)
BRÁZDA Oskar (1887 - 1977)
- dosažená cena: 200 000 CZK
dosažená cena: 200 000 CZK
28.5., 13:40 3215 200 000 CZK 2.6., 20:50 3215 200 000 CZK Olej na plátně, 86 x 69 cm, rámováno, datace 1946, signováno vlevo dole O. Brázda 1946, zezadu na plátně autorský přípis s určením,
Ivo Koudelka, Oskar Brázda a jeho dvě múzy (Amelie Posse a Maria Weiss), Praha, 2015, s. 218.
Daným dílem se nám představuje malíř ve své poetické rovině. Oskar Brázda, student žák prof. R. Bochnera a K.Pochwalského na Akademii umění ve Vídni. Zde představuje svou poválečnou tvorbu v poloaktu své nejmladší múzy Marie Weiss. Ta se stala jeho v pořadí třetí múzou a taktéž ženou která po malířově boku stála do konce jeho života. Oskar Brázda, zvaný mezi svými přáteli Oki, zde nechal promluvit krásu plné ženskosti modelky spolu s fantaskním pozadím hladiny modravého příboje. Dívka hledíc dolů, zastává stylizovanou polohu vzpažených rukou, aby mohl malíř nechat vyniknout její krásu v plných intencích. Brázda se celý život nebál malovat ve velkém formátu, a to jak idylické pohledy čtoucích dívek, kuchyňských zátiší či právě ženské akty, kdy plně využil nabízeného formátu k odpovídajícího naplnění. Obraz Moře je výtečnou poválečnou ukázkou Brázdovy tvorby a jeho příkladnou prací s námětem ženského aktu.