094 | POHLED NA POLICI U JEMNICE
REEGEN Hanes Jan (1922 - 1952)
Olej na sololitové desce, 40 x 45 cm, rámováno datace 1946, signováno vpravo dole Reegen 46.
Revolver Revue, Egon Bondy – Smrt je požár muzea/Vzpomínka na Hanese Reegena, 1994, č.26.
Literatura:
Jan Reegen, Listy příteli, korespondence Vladimíru Boudníkovi, Pražská imaginace, říjen 1989.
Marie Klimešová, Miroslav Petříček, Roky ve dnech, České umění 1945-1957, Praha, 2010.
Český výtvarník a grafik, přítel Vladimíra Boudníka, se kterým se seznámil na Poldovce. Studoval na Státní grafické škole v Praze, mj. spolu s Vladimírem Boudníkem a Zdeňkem Boušem ( tzv.Libenští mušketýři ). Během války byl totálně nasazen ve Vídni. Málokdo spatřil autorovo dílo za jeho života, sám Vladimír Boudník se s ním seznámil až po Reegenově smrti, když navštívil jeho rodný dům v Polici u Jemnice. Reegen měl přitom na Boudníka velký vliv, pomáhal formulovat jeho manifesty a utvrzoval jej v práci. Zemřel na tuberkulózu ve svých 30letech. Na českém trhu se jedná o jeho vůbec první dostupné dílo.