Olej na lepence, 50 x 69,5 cm, rámováno, datace 1946, signováno vpravo dole K. Holan 46. Certifikát o pravosti díla od Milady Sukdolákové. Dílo pochází z pozůstalosti autora. Zobrazená pouť, jež přijela do města, je jedním z typických námětů jejího autora. Karel Holan, jeden ze zakládajících členů Sociální skupiny jinak Ho Ho Ko Ko, byl vždy jakýmsi zaznamenatelem žité doby, průvodcem po místech známých i neznámých a často tak vyobrazil místa, která jsou dávno v propadlišti dějin. Pouť s ulicí přímo koresponduje se sociálními tématy, které skupina a Holan rádi zobrazovali. Stejně tak, jako Skupina 42, tak i Karel Holan sledoval život obyčejného člověka v jeho každodenním rituálu a běhu. Zde máme pohled na pouť, jež se zastavila ve městě a nabízí trochu povyražení pro pracujícího člověka. Dílo je laděno ve velice pozitivním duchu, jeho zabarvení je jiskrné a Holan zde využil celou řádku barevných tónů. Po technické stránce malby autor využil rychlých tahů, za jejichž pomoci vykouzlil přímo cítěnou náladu jarního vzduchu. Civilistní námět a výtečná barevnost z tohoto díla dělají krásný estetický zážitek.