Olej na plátně, 70 x 51 cm, rámováno, datace 1996, signováno vlevo dole Istler 96. Posoudila a pravost díla potvrdila dcera autora Clara Istlerová. Josef Istler paří k zástupcům české surrealistické tvorby. V nabízeném díle lze vidět nejen dlouhodobé přístupy autora k formě, ale i jeho specifické používání barev. Divák vidí jakési vypodobnění vegetativního útvaru, nejspíše zosobňující samotné rostlinstvo. Červenající se objekt, jehož témbr osciluje s dalšími odstíny barevné palety svým tvaroslovím rotuje v imaginárním modrozeleném prostředí. Onen objekt zmíněnou barvitostí září do prostoru zpoza adjustaci, a tak nenechavě přitahuje oko diváka. Plátno spadá do autorovy pozdní tvorby, ale přesto nic neztrácí na jedinečnosti přístupu svého autora. Josef Istler se v díle Vegetace hrdě profiluje jako druhá generace surrealistického ražení.