Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
"Olej na kartonu, 45 x 55 cm, rámováno, datace 1912, signováno vpravo dole Kaván.
Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař.
Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
František Kaván patřil k nejvzdělanějším českým umělcům doby kolem roku 1900. Před možnostmi města a tzv. kariéry dal nakonec krátce po své třicítce přednost životu na venkově, kde zprvu v jistém tolstojovském poblouznění a snad i křesťanském anarchismu snoval symbolistické krajinářské vize a později po čtyřicítce pokorně vyznával jako pilný malíř krásu české krajině. Je na stovky těch drobných či středních plátýnek a lepenek, v nichž doslova tepe puls té které roční či denní doby, momentka počasí nebo jen prostý ráz štace. Sám si – při vší své skromnosti – přece jen cenil svých vítanovských zim, tedy zimních krajinomaleb namalovaných buď při prvním pobytu v letech 1904 až 1906 nebo – a to častěji – při druhém pobytu v letech 1909 až 1922. Po roce 1910 začal s oblibou mísit olej s temperou dle libosti a právě aktuální výrazové potřeby, většinou na překližce nebo lepence, málokdy na plátně. Finesy sněhových barev, přeháněk a rozmanité oblohy tak dosáhly skutečného mistrovství. Tato zima je kvalitní olejomalba z výborného roku 1912, je charakteristickou víceplánovou kompozicí, dobře vybraným krajinářským záběrem, v němž možno pozorovat hru sněhu a vody v mnoha světelných i barevných proměnách. Kaván v obraze snoubí realistickou přesnost s až meteorologickou náruživostí.
Významný český malíř, krajinář, básník a překladatel. Studoval u profesora J. Mařáka na AVU v Praze, předčasně ale v r. 1896 školu ukončuje a živí se jako svobodný umělec. Navazuje na Chittussiho pojetí krajiny hlavně v jeho důrazu kladeném na atmosféru a náladu. Tato citlivost jej také přivádí do okruhu českého symbolismu a spojuje se s nastupující modernou. Sám o svém díle hovoří jako o romantickém symbolismu. Od r. 1897 se stává členem S.V.U. Mánes. Po roce 1900 se vrací opět ke krajinomalbě, kterou zachycuje pomocí impresivně laděného realismu, nejznámější jsou jeho zimní motivy. Do dějin českého krajinářství se natrvalo vryl svými ""vítanovskými sněhy"", kterých si cení nejvíce. Většinu svých námětů čerpá ze svého rodného kraje, maloval především Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Za obraz Podmrak, který namaloval od rodné chalupy, získal v r. 1900 na světové výstavě v Paříži diplom a zlatou medaili. Jako básník se stýkal s okruhem Moderní revue. Dokonalé vyjádření nálady zůstává také hlavní motivací jeho celoživotního díla, což z velké části zapříčinilo velký sběratelský ohlas, který neustal dodnes. František Kaván se zcela jistě řadí k nejvýznamnějším českým krajinářům spolu s Antonínem Slavíčkem a Otakarem Lebedou. Jeho dílo je početně zastoupeno ve sbírce Národní galerie v Praze a také v Krkonošském muzeu v Jilemnici.
Autor viz T 1/474, TD 90, V 3/28, B 6/176, NEČVU 1/343."
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.