Olej na plátně, 81 x 116 cm, rámováno, datace 1925, signováno vpravo dole Lurcat 25. Toto dílo bude zahrnuto do dodatku ke katalogu raisonné, který v současné době připravuje Gérard Denizeau. Plátno Alžírská krajina pochází z ruky nevšedně nadaného umělce francouzského původu. Jean Lurçat se vyznamenal v široké škále oborů, jako freska, vitráže, keramika nebo dokonce jako divadelní dekoratér a malíř tapisérií. Viděné plátno pochází z autorova cestovatelského období. Počátkem dvacátých let projel to nejdůležitější ze západní Evropy, uspořádal svou první osobní výstavu a taktéž roku 1925 navštívil státy severní Afriky. Prezentované plátno nabízí pohled na pobřežní zástavbu, kde jsou všechny fragmenty stylizovány. Jak domy, tak zeleň zde hrají stejná nezastupitelná postavení. Malíř nic neupozaďuje. Vidíme zjednodušené tvarosloví v duchu naivistního směřování malby a taktéž něco z projevů malby protokubistické. Autor výtečně pracuje s barevnými plochami, které jako fragmenty klade jeden vedle druhého, tvořící následně kýžené plány díla. Kompozice je rozdělena tak, že se divák má možnost seznámit v prvním plátnu s onou zástavbou, následně je jeho zrak uklidněn modravou plochou středozemního moře, po které následuje druhá strana zátoky. Obě strany zátočiny mají podobné vertikály, a tak nastává u diváka jakýsi vjem zrcadlení. V dáli pluje osamělá loďka, snad aby malíř připomněl mořský archetyp, jenž je nedílnou součástí alžírského pobřeží. Celou krajinu pak střeží modravé slunce, které střeží život tohoto prosluněného místa.