122 | SBĚRAČI V PRALESE
NEJEDLÝ Otakar (1883 - 1957)
- dosažená cena: 110 000 CZK
dosažená cena: 110 000 CZK
3.6., 20:54 10012 110 000 CZK 3.6., 20:57 10012 110 000 CZK 3.6., 10:40 12193 100 000 CZK 2.6., 12:52 12373 98 000 CZK 2.6., 14:50 12193 98 000 CZK 1.6., 11:58 10012 92 000 CZK 30.5., 16:29 12373 90 000 CZK 1.6., 11:45 12193 90 000 CZK 31.5., 23:50 12373 86 000 CZK 31.5., 23:50 12193 84 000 CZK 27.5., 16:25 13773 78 000 CZK 23.5., 12:38 11552 76 000 CZK 22.5., 16:00 10012 74 000 CZK 22.5., 15:00 13773 72 000 CZK 22.5., 13:58 12373 70 000 CZK Olej na dřevěné desce, 23,5 x 28 cm, rámováno, datace – po 1910, signováno vlevo dole O. Nejedlý. Zezadu opatřeno autorským přípisem.
Obraz je reflexí malířova pobytu v jihovýchodní Asii před první světovou válkou. Roku 1909 malíř odcestoval spolu se svým přítelem Jaroslavem Hněvkovským na Ceylon, později také pobývali v Indii. Předložené plátno výrazných barev, jehož námětem jsou domorodí sběrači plodin, je pojat v duchu francouzské malby z období mezi impresionismem a fauvismem. Obraz ovládá sytá, zvučná barevnost a autorův uvolněný rukopis dává předznamenání dalšího malířova vývoje. Malířovo cestovatelské období, které započal v Itálii a završil ve světě Indického oceánu je úžasným příběhem barev a exprese. Viděný námět každodennosti života domorodců nám autor přináší za pomoci výrazové exprese barevnosti hutných tónů. V prvním plánu Nejedlý zobrazil zmiňované sběrače, pro autora v typicky zjednodušené stavbě postavy, kteří s proutěnými koši stojí na kraji pralesa. Ten je vyveden jako zelenavá zeď, neprostupná překážka, přesto tvořící životadárné podmínky pro život místního obyvatelstva. Celé maloformátové plátno ovládají silné barvy, kterými je autorovo dílo okolo roku 1910 typické. V daném případě se Nejedlý přiklonil až k fauvistickému pojetí reality, kdy například nízký pralesní porost zobrazil jako rudou pokrývku ovládající daný prostor z kraje ke kraji díla. Díky autorově takřka dobrodružné povaze procházelo jeho dílo značnými proměnami. Nejedlého dílo zahrnuje osobité variace impresionismu, secesního dekorativismu, kolorismu, kubismu až po expresivní potemnělé malby. Sběrači v pralese jsou krásnou ukázkou komorního formátu autorovy tvorby inspirované cestovatelskou exotikou a rozhodně by milovníkům díla Otakara Nejedlého neměli uniknout.