148 | BURNING STARS
SCHARL Josef (1896 - 1954)
- dosažená cena: 7 000 CZK
dosažená cena: 7 000 CZK
31.5., 08:51 5195 7 000 CZK 4.6., 19:42 5195 7 000 CZK Kombinovaná technika na papíře, 35 x 44 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1951, signováno vpravo dole Jos. Scharl, vepředu vlevo dole opatřeno přípisem s určením, jedná se o studii k oleji z cyklu: Der Requiem zyklus.
Galerie Nierendorf, Berlín, 1991, Nr. 87.
Provenience:
Chtistie´s
V roce 1910 byl Josef Scharl vyškolen jako dekorační malíř na Mnichovské škole malířů, kde získal praktické zkušenosti jak ohledně malířské techniky, tak například ohledně samotného restaurování. V roce 1915, jako i ostatní z jeho generace byl povolán do vojenské služby. Následná válečná zranění a dočasné ochrnutí pravé paže ho přinutily zůstat v různých vojenských nemocnicích až do roku 1918. Posléze v poválečném Mnichově mohl konečně začít studovat na Kunstakademi. Krátce poté, co se stal nezávislým malířem, přišli j jeho první úspěchy a jeho obrazy se staly známé veřejnosti se zájmem o umění. Scharl se postupně připojil k uměleckým skupinám ´Neue Sezession´ a ´Juryfreien´ a úspěšně se účastnili jejich výstav. V roce 1930 mu stipendium mu umožnilo vycestovat do Francie, kde narazil na díla pozdních impresionistů. Nastolená národní politika přinesla znemožnění autorovi tvořit a ten na základě pozvání Muzea moderního umění v New Yorku, aby se spolu s Beckmannem, Scholzem, Heckelem a Hoferem zúčastnil mezinárodní výstavy, se i též později v roce 1938 rozhodl emigrovat do USA. Zde Scharl zažil největší slávu svého díla od poloviny čtyřicátých let. Tvorba Josefa Scharla, silně ovlivněného Vincentem van Goghem, Paulem Cézannem a nakonec Pablem Picassem, se vyznačuje především odvážně barevným zaznamenáním krajiny, zátiším a v neposlední řadě portrétem. Do jeho díla vstoupila intelektuální vzdálenost až v pozdějším období tvorby. V dílech formálně definovaných částečně okrasnou dvojrozměrností začal častěji opouštět reprezentační sféru a zabývat se filosofickým a transcendentálním obsahem. Umělec se zajímal o přírodní síly, o spisy Spinozy a též například i o myšlenky jeho blízkého přítele Alberta Einsteina. Svou pozornost věnoval biblickým tématům či stejně jako v této sérii studií - Mozartovu Requiem. Nabízené studie k cyklu Der Requiem zyklus jsou výtečnou ukázkou intelektuálního přesahu autorova díla a neobyčejným vhledem do autorova myšlenkového mikrokosmu.