Olej na plátně, 81 x 60 cm, rámováno, datace 1931, signováno vpravo dole V. Špála 39, zezadu na slepém rámu číslo soupisu díla autora 1204.
Provenience:
Rodina majitele obraz zakoupila přímo z ateliéru autora.
Václav Špála, Soupis díla 1885 – 1946, Ars Fontes, Praha 2002, č. soupisu 1204.
Nabízený obraz je důkazem Špálova nejvyzrálejšího období, kterému se často přezdívá modré, ze kterého pocházejí nejosobněji laděné pohledy na českou krajinu, zvláště v okolí řeky Otavy, kdy využíval krajinu k vyjádření svých niterných pocitů a jeho optimistického náhledu. Po těchto barvou saturovaných krajinách třicátých let přicházejí zátiší a četné kytice ve vázách. V tomto případě zvolených pivoňkách, které se bujaře honosí ve vytvořené koruně květeny, která je ověnčena lehce kubizujícími mračny. Pozadí se v tomto případě nespokojuje jen s podřadnou rolí zadního plánu díla, tedy jakési barevně šrafované výplně, ale malíř nám zde nabízí právě pohled na ono již zmiňované povodí řeky Otavy. Ta je zde vymalována jako modře hluboký pás, vytvořený silnými tahy. Podél tohoto řečiště se sem tam ukazují růžové střechy domů, jenž jsou kryty masivem modrých skal a zelené stromoví. Samotná kytice je vsazená do pro autora typické, malované vázy, v tomto případě bílé glazury s modrým květinovým dekorem. To vše posazeno na modročerveném ubrusu. Sytá a neomylně špálovská modř je stále dominantní. Dílo v sobě spojuje všechny Špálovy tendence, které se během jeho profesního života kumulovaly. Pozorujeme, jak přetrvávající tendenci k tvarové zkratce a jisté kubistické sumarizaci, stejně tak jisté ornamentální ukotvení, zvláště patrné v hustě za sebe kladených tazích štětce, tak propojování malířských žánrů na pomezí krajinomalby a prostého zátiší. Není proto divu, že si Václav Špála vysloužil skvělé jméno, jak za svého života, tak i dnes, kdy se jeho díla pravidelně objevují na českých aukcích.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 600 000 – 2 000 000 CZK.