Olej na kartonu, 49 x 64 cm, rámováno, pod sklem, datace 1920, signováno vpravo dole J. Ullmann 1920.
Toto svěží a hravé dílo jednoho z předních představitelů Mařákovy školy Josefa Ullmanna nese význačné prvky jeho tvorby typické pro 20. léta. Hlavní námět obrazu, jez, Ullmann upozadil a více se tak zaměřil na zobrazení vesnice, která se v okolí jezu nachází. Krátké tahy štětce a zvolené pastózní nanášení barev, díky nimž skicovitě modeluje jednotlivé chalupy, traviny či listoví stromů poblíž jezu, přidává obrazu na svěžesti a poetičnosti. Jedná se o kompozičně vyvážené dílo, kdy je druhý plán obrazu pln teplých tónů zelené a hnědé barvy koloristicky doplněn studenou škálou modré barvy užité na nebi a jezu.