Akryl na plátně, 59 x 49 cm, rámováno, datace 2018, signováno vlevo dole Anderle, vlevo dole přípis s určením.
Jiří Anderle v daném díle zobrazil pro jeho tvorbu velice netypický a ve svém díle unikátní námět. Není zde zpracováno ani literární ani divadelní téma či fantaskní postava, před námi stojí reálný motiv historického významu a co víc, jeho vyobrazení je též reálného vzezření. Anderle zde ale neopomenul pracovat ve své typické technice nanášení barevné pasty. Aktérem vidění je druhý člověk, který se prošel po ploše Měsíce, Buzz Aldrin. Zobrazen je ve svém skafandru, stojíc na fantaskní modravé ploše Měsíce, doprovázen v dáli planetou Zemí. Po bližším prozkoumání si divák všimne, že v odrazu Aldrinovi helmy se nám ukazují jakési modré postavy, nejspíše spolu s měsíčním modulem. V tomto ohledu se již dostáváme k typické autorově imaginární poloze. Co se týče dalších poznávacích znaků autora, máme zde kresebné prvky tvořící postavu kosmonauta, které nás odkazují na celoživotní Anderleho práci v grafickém médiu. Tato součást plátna nám nejen prokazuje službu vidění do procesu tvorby, ale i rozpohybovává daný námět, postavu kosmonauta samotnou. Plátno Aldrin na Měsíci je výtečnou novátorskou prací svého autora a obdivovatelům Jiřího Anderleho by nemělo uniknout.