Olej na plátně, 59 x 80,5 cm, rámováno, datace – 1865-1867, signováno vlevo dole Victor Barvitius.
Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař, posoudila a pravost potvrdila Mgr. Kristýna Brožová.
Vystaveno a publikováno:
Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant, S.V.U. Mánes, 2011, str. 27, dílo zezadu opatřeno výstavním štítkem a razítkem;
Klasikové 19. století, Galerie Diamant, S.V.U. Mánes 5. 4. - 27. 5. 2012, str. 50, zezadu opatřeno výstavním štítkem a razítkem.
Malíř v tomto díle zobrazil typické místo pro setkávání tehdejších obyvatel Paříže, a to květinový trh, se vší jeho barevností a řádem, jenž často přitahoval pozornost a zval k nákupu tehdejší Pařížany. Divákovi se skrze plátno otevírá pohled na Place de la Madeleine s jeho novoklasicistním kostelem v levé části na obraze a květinovými trhy po takřka celé obrazové ploše. Victor Barvitius zde projevil již vyzrálý přístup a naplno nechal promluvit své zkušenosti získané ve škole Colarosi Thomase Coutureho, učitele takových malířů, jako jimi byli Édouard Manet, Pierre Puvis či Anselm Feuerbach. Barvitius v předkládaném obraze ukazuje každodennost obyvatel města bez jakéhokoli přibarvení reality, a přesto diváku přináší romantický pohled do Paříže šedesátých let 19. století. Postavy na obraze mají každá svou roli a nejedná se tak o žádné strnulé hloučky, jenž by fungovaly jako figurální stafáž. Květinový trh přináší divákovi plný prožitek z ruchu metropole, jeho obyčejů a běhu. Malíř mistrně vyvedl jak detaily nebližších postav oku diváka, tak ve zkratce postavy vzdálené, zahalené podzimním světlem. To nádherně kontrastuje s barevností květinových oddílů každého stánku. V popředí se nalézá pohled na květenstvo s konví na vodu, jež se tváří jako stylizované zátiší a dokazuje tak Barvitiova genia v kombinaci malířských žánrů. Pohled otevírá divákovi jednak svět prodeje květin a rozprav Pařížanů za studeného dne, tak i architektury pařížských bulvárů, které dodnes fascinují každého návštěvníka tohoto města. Viktor Barvitius v díle Květinový trh prokázal obrovské kvality, srovnatelné s dobovými nároky na nejlepší pařížské žánrové malíře a taktéž dokazuje, jak mnoho si ze svého francouzského pobytu vzal. Nabízené dílo můžeme bez skrupulí nazývat vynikajícím dílem a referenční prací Victora Barvitia, jež je ozdobou každého prostoru, jehož je součástí.