Olej na plátně, 50 x 40 cm, rámováno, datace 1964, signováno vpravo dole Jan Bauch 1964.
Olej Paganini představuje autorovu poctu jednomu z největších houslových virtuosů. Plátno vyjadřuje Bauchův značný vztah k hudbě. Obdiv Jana Baucha k vážné dubě, a to zejména k jejím dramatickým formám se projevoval v jeho samotné tvorbě a zde se linie námětu a formy propojily. Malíř zde ztvárnil slavného houslistu ve chvíli tvůrčího nasazení, ale osamoceného v prostoru, tak jak to na vrcholu často bývá. Jan Bauch vymaloval námět jeho aktéra s typickým výrazně protaženým profilem obličeje, orlím nosem, dlouhými černými vlasy bohémského vzezření a taktéž s hlubokýma očima a nápadně dlouhými prsty, které virtuos měl na základě Marfanova syndromu. Bauch zde vidí houslistu ne jako reálnou postavu, ale jako jakousi fantaskní osobu, hrdinu ve vlastním boji. Malba je vedena v pastózním, expresivním laděním, které podtrhuje zamýšlenou atmosféru. Divák až cítí doteky dlouhých prstu na strunách nástroje, tahy smyčce v bravurním podání hudebníka, jeho emoce a poddání se vybrané skladbě. Jan Bauch v díle zanechal kus svých vlastních emocí a vjemů ze hry jmenovaného slavného virtuza a divákovi poskytl jakési okno do samotného prožitku z poslechu hry Niccola Paganiniho.