Olej na plátně, 100 x 78,5 cm, rámováno, datace 1955, signováno vpravo nahoře Jan Bauch 1955, zezadu na blindrámu opatřeno číslem 58.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph. D.
Rea Michalová, P. Kováč, Jan Bauch, Praha, 2012, str. 192, č. 131.
Vyber z diela z rokov 1928 - 1983 k 85. narodeninám, Slovenská národná galéria, 1987.
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D:
Posuzovaný obraz S. Salvátor je autentickým, špičkovým a sběratelsky cenným dílem Jana Baucha, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, jehož práce s tématem Prahy přesvědčují jak svou malířskou nádherou, tak hlubokým prožitkem, v němž se autorův život spojil s osudy města, jež miloval. Představuje vynikající ukázku jeho expresivního projevu.
Tento obraz, z něhož dýchá odkaz dynamismu českého baroka (dějinný proud „vzpoury proti hmotě“ který výrazně formoval podobu staré Prahy a byl klíčový pro genezi autorova výtvarného názoru) prolínající se s citem moderního člověka, je Bauchovým holdem rodnému městu. Patří k cyklu oslavené Prahy, započatém právě v polovině padesátých let, v němž je malíř ztvárněním konkrétních míst poután k realitě, ale současně se nad ní povznáší vášnivým temperamentem, kreativně využívajícím účinky barvy a barevné pasty v ploše obrazu. Posuzovaný obraz je skvělým dokladem, jak v této době posílila v Bauchově malbě plastická složka výrazu, jak autor pracuje s barevnou pastou jako s krásnou hmotou – „belle matiere“.
Posuzované dílo „Sv. Salvátor“ je okouzlující malířskou férii. Barva je zde uvolňována do strhující rozevlátosti a zároveň vázána jasným konstrukčním rozvrhem obrazu, bravurně vyvažujícím architektonické a skulpturální dominanty Křížovnického náměstí.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 700 000 – 900 000 CZK.