Olej na plátně, 73,5 x 101 cm, rámováno, datace 1920, signováno vlevo dole V. Beneš 8/V. 20.
Posoudila a pravost díla potvrdila Mgr. Barbora Ropková Ph.D.
Hledíme na vyzrálé dílo z palety Vincence Beneše. Tento osobitý malíř, jenž je povětšinou znám pro svá zátiší a kytice, zde projevuje své zkušenosti ze zahraničních cest. Směle nahozená kompozice krajiny u Jílové nám dává jemně tušit Benešův přednes z předválečného období či snad dokonce z dob společného ateliéru s Bohumilem Kubištou. Hledíme na zelenající se plochy polí, které brázdí cesty v barvě hnědozemě. Cesta vedoucí středem plátna zařezávající se do horizontu krajiny je dále rozvíjena vysokým mračným nebem, které dodává pocit hlubokého nadechnutí. Z plátna číší klid a pozitivní atmosféra. Malba je tvořena silnými tahy štětcem, které netvoří expresi, ale napomáhají uvolněné náladě. Předložené plátno je krásnou ukázkou Benešova konání dvacátých let.