079 | LETNÍ ZAHRADA
BERGSTEIN-HÜTTNER Irma (1880 – 1941)
- vyvolávací cena: 35 000 CZK
- dosažená cena: 61 000 CZK
Olej na lepence, 44,5 x 46,8 cm, rámováno, datace 1927, signováno vpravo dole Irma Bergstein-Hüttner 1927.
O pražské židovské malířce Irmě Bergstein-Hüttnerové se toho příliš neví. Snad jen to, že bydlela na pražských Vinohradech a byla manželkou Jindřicha Bergsteina, který byl u nás jedním z prvních průkopníků fotografie. Její drobné grafické práce lze najít ve vídeňské Albertině, ale další malířskou práci, krom zde nabízené, nikoliv. Manželský pár stihnul stejný osud. Byli oba deportováni do Polska a nacisty zavražděni v Lodži. Je hledanou výtvarnicí na stránkách Německočeské umění, založenou manželským párem kunsthistoriků Annou a Ivem Habánovými.