010 | KAMENY
BÍM Tomáš (1946)
- dosažená cena: 400 000 CZK
dosažená cena: 400 000 CZK
26.6., 19:59 9037 400 000 CZK 26.6., 20:18 9037 400 000 CZK 26.6., 19:27 4628 390 000 CZK 21.6., 10:35 14773 380 000 CZK 26.6., 19:27 4628 380 000 CZK 21.6., 16:02 14773 370 000 CZK 21.6., 16:02 9037 360 000 CZK Akryl na plátně, 150 x 105 cm, rámováno, datace 2005, signováno vpravo dole BÍM 005.
Tomáš Bím je po celou dobu svého tvůrčího konání osobitým zjevem. Jeho malba se vymyká všem ostatním a jeho náměty jsou blízké snad každému divákovi. Ona civilní stránka, jež se dotkne většiny hledících, je nejspíše tím kouzlem, co osobnost Tomáše Bíma pojí s velkou částí konzumentů umění. Spolu s osobitostí naivistní malby autor utváří jedinečný svět fantazie, jež se přes všechny komponenty tak blízko dotýká reality. Náměty tenisových hřišť, golfu, zahrad, stanů či čisté městské zástavby přivádí diváka do míst, jež jsou pro něj přes všechnu imaginaci autora velmi blízké a známé. V nabízeném díle velkoformátového ražení nás Bím přivádí do tajemné krajiny zahalené večerním světlem, jež jako lampa osvěcuje běloskvoucí Měsíc. Hledíme na komplex menhirů, které zde vystavěli dávní obyvatelé tohoto místa a my jsme svědky stálého kouzla tohoto plánu. Efektnosti plátna napomáhá nejen jeho formát ale i vertikálnost sdělení, kdy právě na samý horizont krajiny Bím vsadil onen tajemný kus dávné architektury. Tomáš Bím je svým dílem jedinečný autor na poli české výtvarné tvorby a jeho díla jsou stále více ceněna.