Olej na lepence, 35 x 98,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole ZBlažek 65, zezadu opatřeno přípisem s určením. Zdeněk Blažek ve svých krajinách otevírá divákovi nevídaný svět barev. Obraz Z domova je typickou autorovou prací. Silně konturované plochy, které jsou tvořeny hutnou barevnou paletou vytvářejí pocit tepla domova se vším, co tento vjem přináší. Divák je zde vržen do krajiny Blažkova světa. Pohled může být výhledem na kraj Hořic, kde se malíř narodil, či místem, které pro Blažka znamenalo býti a cítit se doma. Malířův přístup k prostoru je velice svébytný. Celý výjev je formován plochami, jež vedou k dojmu plochosti, jako je tomu u starých dřevořezů. Obraz Z domova svou hmotností fragmentů kompozice si hraje s haptickým smyslem diváka. Ten by se ze všeho nejraději dotknul díla nejen zrakem, ale i rukou a zjistil tak, zda sní či bdí. Blažek se zde představuje, jako pravý kolorista a s barevností nakládá s velkou grácií. Celý výjev je vržen do žlutavých tónu, které napovídají předvečerní čas. Blažek je malířem, jak fantaskních krajin pohádkového ražení, tak i realistických kompozic, a právě dílo Z domova zapadá do druhé kategorie. Kompiluje se zde fantazie barevnosti s realistickými konturami, které ve výsledku vytvářejí krásný pohled na českou krajinu v její neobyčejné poloze. Nabízené dílo je krásnou ukázkou autorovy tvorby šedesátých let.