051 | UMĚLCOVA BYTNÁ PANÍ REJZKOVÁ S DCEROU BOŽENOU
BLAŽÍČEK Oldřich (1887 - 1953)
vyvolávací cena: 100 000 CZK
dosažená cena: 110 000 CZK
Olej na kartonu, 69,5 x 59 cm, rámováno, datace 1913, signováno vpravo dole O. Blažíček 1913.
Naděžda Blažíčková - Horová, Eliška Havlová, Oldřich Blažíček (1887 - 1953), Soupis díla, Praha, 2019, s. 54, č. 99.
Námětově raritní práce autora, jenž je v českém prostředí znám zejména jako představitel moderní krajinomalby, pochází z let ještě před první světovou válkou, kam musel sám v rozmezí let 1915–1917 narukovat. Na plátně je zachycena umělcova bytná společně se svou dcerou při společném háčkování, kterému obě věnují náležitou pozornost. Celá scéna je modelována lehkou skicovitostí a krátkými tahy štětce, kde Blažíček zvolil zářivou paletu barev. Obraz tak působí svěže a světle. Celý výjev je korunován průhledem z okna kuchyně či jídelny na město Štramberk, kde zvolená štětcová technika a barevnost nás v jistém smyslu přenese do světa krajinomaleb malíře Van Gogha. Nabízené plátno Umělcova bytná paní Rejzková s dcerou Boženou tak představuje jedinečné impresionistické a přitažlivé dílo z Blažíčkova zřídka se na trhu vyskytujícího tvůrčího období.