Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na kartonu, 53 x 60 cm, rámováno, pod sklem, datace 1944, signováno vpravo dole O. Blažíček 44, zezadu opatřeno výstavním štítkem.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové.
Obraz bude zařazen do připravované monografie Oldřicha Blažíčka.
Vystaveno:
Oldřich Blažíček 1887 – 1953 Výběr z díla, Galerie umění v Karlových Varech, 23. 7. – 23. 8. 1981, č. 70.
Komentář PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové:
Předložený obraz Zima v Rožné je nepochybná a velmi krásná práce prof.Oldřicha Blažíčka. Kompozice záběru zachycuje na levé straně několik chalup umístěných u středem se vinoucí zasněžené cesty, stromy bez listí v popředí lemují cestu po které jde pět postav. Z obrazu divák pociťuje pohodu krásného zimního dne na vesnici. Zimní atmosféru v přírodě zachycoval malíř často a rád. Blažíček byl malířem plenéru, ve všech ročních dobách maloval pod širým nebem. Předložená Zima v Rožné, motiv z malířova rodného kraje, z Vysočiny, svědčí o Blažíčkově umění výstižně a přesvědčivě vyjádřit náladu zimy v přírodě. Prostor je vybudován dlouhými a vláčnými, plynulými tahy štětce, perspektiva je výtečná, stejně jako malba mraků na obloze. Převládá bílá a hnědá barva a její odstíny. Z předložené krajiny je zřetelné, že Blažíček tvořil lehce, spontánně a s radostí.Půvabná náladová Zima v Rožné je toho skvělým dokladem a podle mého soudu patří k těm nejvýraznějším zimním krajinným záznamům.
Přední český krajinář, zabýval se však i zátiším a architekturou. Studoval nejprve na VŠUP v Praze u profesorů Dítěte a V. Maška, poté přechází k prof. H. Schwaigerovi na AVU. Ten mu doporučil o prázdninách roku 1910 vyhledat a namalovat interiér kostela sv. Vlaha v Dubrovníku. Blažíček následně zacílil přímo do pražské Svatovítské katedrály a téma chrámových interiérů, zvláště gotických a barokních, zpracovával soustavně. Postupoval zpravidla velmi exaktně s rozkreslením kompozice, následným podmalováním akvarelem či temperou, malbou do sucha roztíraným olejem a závěrečnými subtilními lazurami. Transparentní charakter všech vrstev mu umožnil dobrou čitelnost tvůrčího postupu a věrohodnou modelaci prostoru a tvarů včetně světelné režie. Dodnes nejsou co do výrazu tyto obrazy překonány a zůstávají nejen pýchou svého tvůrce, ale i svědectvím své doby. Často cestoval a jeho největší zájem patřil vždy perle umění - , rovněž se stále vracel k metropolitní svatovítské katedrále. V žánru krajinomalby patří mezi výrazné představitele moderní krajinomalby, byl vždy plenéristou a jeho oblíbenými destinacemi byla Vysočina, Haná, Železné hory. Patří k postimpresionistické linii klasické krajinomalby a jeho díla jsou zastoupena v četných domácích i zahraničních kolekcích.
Autor viz T 1/70,2/755, TD 29, V 1/229, Ch 1/177, NEČVU 1/74.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.