Olej na plátně, 62 x 52 cm, rámováno, datace 1929, signováno vlevo dole Boettinger 1929. Představované plátno vytvořil populární kreslíř a karikaturista 20. let minulého století Hugo Boettinger. Svá umělecká studia započal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde studoval pod vedením Felixe Jeneweina a Emanuela Krescence Lišky. Větší váhu na jeho tvorbu ale měl pozdější učitel, ke kterému nastoupil v roce 1898, Maxmilián Pirner. Díky němu dosáhl Hugo Boettinger vysoké kvality a zručnosti ve vytváření figurálních námětů, jež tvoří výraznou část jeho tvorby. Na plátně Letní den je ústředním tématem skupinka dvou chlapců a jedna dívka. Ti sedí v přední části plátna, kdy jeden z nich má v ruce otevřenou knihu, kterou si společně prohlížejí. Celá scéna je situována do příjemného prostředí plné zeleně, jež hraje širokou škálou zelených odstínů. Pruhované lehátko v pravé části obrazu nám napovídá, že se scéna odehrává kousek od vody a že si chlapci na chvíli odběhli od vodních radovánek, aby si prohlédli bibliografii, kterou jeden z nich přinesl.