Akvarel na papíře, 27,5 x 37,5 cm, rámováno, signováno vlevo dole Z. Braunerová, zezadu písemné ověření pravosti a razítko z pozůstalosti Z. Braunerové, razítko Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Dílo pochází z tvorby známé české malířky, grafičky a knižní grafičky, jež byla připravena k malbě A. Chittussim a posléze pak na soukromé studiu v Paříži v Akademii Colarossi u Courtoise. Malba Zdeňky Braunerové je inspirována barbizonským pojetím přírody a k impresionismu směřujícím plenérismem, který se u ní na zlomu století zabarvuje symbolisticky. Důležitým zdrojem její tvorby bylo lidové umění a lidové tisky, které ji podstatně ovlivnily a staly se zdrojem jejího pojetí národní umělecké kontinuity. Nabízený pohled do rozevřené ulice vsi nám nabízí velmi intimně laděnou a světelně prozářenou práci. Dílo je nám důkazem autorčina tíhnutí k plenérovému a realisticky věrohodnému pojetí malby dle zásad barbizonské školy. Obrací se k reálnému světlu a barvě která nám v tomto akvarelu přednáší zcela svébytným a jistým způsobem. Akvarelová technika zde napomáhá k navození správné atmosféry a k proslunění celého výjevu. Stáčející se ulice nám připomíná díla českých krajinářů přelomu 19. a 20. století, ale v tomto případě již Braunerová využívá pouze námětu a vyznění je již autorské. Dílo má velice líbivé ladění a ukazuje nám, proč je Braunerová toliko vyhledávanou autorkou.