Olej na plátně, 100 x 81 cm, rámováno, datace 1890, signováno vlevo dole VBROŽÍK 90.
Posoudila pravost díla potvrdila PhDr. Naděžda Blažíčková – Horová.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Šárka Leubnerová.
Zlatá Praha, obrázkový časopis pro zábavu a poučení, rok 1894, ročník 11, č. 50, s. 593.
Karel B. Mádl - V. Oliva, Album Václava Brožíka, Praha 1903, str. 7, obr. v příloze.
Jaroslav Trnka, Václav Brožík 1851 - 1901. Hommage á sa Vie et á son Oeuvre, Editions de la revue Rencontres, Paris 1951, č. k. 85
Naděžda Blažíčková - Horová, Václav Brožík. 1851–1901, Národní galerie v Praze 2003, s. 263, kat. č. 216.
Hledíme na dílo velikána české malby. Václav Bořík se v díle Jitro ukazuje jako výtečný malíř lidského konání a každodennosti. Plátno pochází z autorova pobytu ve Francii, kdy mimo Paříž často navštěvoval múzy mnoha svých francouzských pláten, a to Normandii a Bretaň. Tato část Francie mu učarovala a dala mnoho inspirace pro jeho tvorbu. Zde se nám představují dvě postavy, muže a ženy, kteří kráčejí při časné ranní hodině ke své práci. Obě postavy jdou po polní cestě, podél zelenajících se trav. Sluneční záře zde svítí z levé strany pohledem aktérů a osvětluje jejich šat a tváře. Tento světelný efekt podtrhuje výtečně vystihnuté reálie a Brožíkova malířská finesa se zde předvádí v tom nejlepším možném příkladě. Autor znám pro své mistrovské zachycení detailu se ve velkoformátovém plátně nenechal zahanbit a předvedl vše pro co je od svého pobytu ve Francii až do dnešních dnů toliko veleben. Václav Brožík zde přivádí diváka do světa jímž byl autor uchvácen, a to do světa každodennosti všedních dní obyčejných lidí a jejich životních náplní. Tyto hrdiny všednosti malíř maloval s neochvějnou vážností a citem. Svou mistrovskou technikou z nich vytvářel ideální modely, jež nezasazoval do idealizovaných prostor, ale ponechával je v klidu svých domovů, míst života a práce. Autor při své tvorbě pracoval s mnoha studiemi, než docílil kýženého cíle. Nabízený olej je jistě výsledkem téhož konání a procesů. Co je však nesporné, že Jitro je skvostným finálním dílem autora, což potvrzuje i publikování plátna ve Zlaté práce roku 1894. Lze nepřímo citovat dobový text, který hovoří o tom, že onen ranní čas, jitro je zde znázorněno figurálně, nikoliv krajinářsky a přírodně.
Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 2 500 000 – 3 500 000.