Olej na dřevě, 58,5 x 37 cm, datace 1983, signováno vpravo dole AB 83.
Provenience:
Současným majitelem získáno prostřednictvím autorova syna.
Albín Brunovský patřil k nejvýznamnějším slovenským výtvarníkům 20. století a jeho dílo zahrnuje široké spektrum uměleckých technik, od ilustrace až po malbu a grafiku. Dílo V zemi rozkoší je jedním z příkladů jeho vrcholné tvorby, která je typická pro Brunovského snovou symboliku, jemnou práci s postavami a výrazně surrealistické prvky. Tento obraz v sobě spojuje více charakteristických rysů Brunovského práce. Především je to jeho fascinace ženskou figurou, která zde působí jako mystická bytost. Jemnost tváře, která kontrastuje s hrubší texturou dřevěného podkladu, vytváří vizuální napětí. Zajímavým aspektem díla je použití neobvyklého materiálu – dřeva, které autor zvolil místo tradičního plátna. Tímto způsobem nejen narušuje konvenční hranice mezi obrazem a objektem, ale také navozuje dojem propojení mezi člověkem a přírodou, což bylo v jeho díle časté téma. Obraz lze zařadit do pozdější fáze Brunovského tvorby, kdy se jeho práce stávala čím dál více introspektivní a symbolická. Kolem roku 1983 již Brunovský plně rozvinul svůj osobitý styl, v němž se prolínají fantaskní světy s poetickými obrazy lidského těla. Právě kombinace naturalistických prvků a snových krajin činí z Brunovského díla zcela originální příspěvek do kontextu středoevropského surrealismu. Brunovský je velmi ceněn nejen na slovenském trhu, ale i na mezinárodní úrovni. Jeho díla, zvláště ta, která zahrnují jedinečnou techniku, jako je zde práce na dřevě, jsou na trhu s uměním vzácná a vysoce ceněná. Nabídka takového díla na aukci představuje významnou událost, neboť jeho tvorba se objevuje na aukčním trhu spíše výjimečně. Spojení vysoké umělecké hodnoty, hlubokého symbolického obsahu a vzácnosti díla činí z nabízené položky V zemi rozkoší výjimečnou aukční nabídku.