Olej na plátně, 50 x 65 cm, rámováno, datace 1908, signováno vpravo dole OBubeníček 08.
Josef Ullmann. Ota Bubeníček, Goltzova tvrz, 21. 4. 2012 – 3. 6. 2012.
Publikováno a reprodukováno:
Michael Zachař, Josef Ullmann. Ota Bubeníček, Golčův Jeníkov: Golčova tvrz, 2012, č. 80, str. 43.
Líbivá a s citem barevně komponovaná scenérie je dílem českého krajináře, jenž prošel akademickým školením pod vedením Julia Mařáka, a který dík řadě stipendií podnikl několik zahraničních cest do Itálie, Dalmácie a Francie. Nabízené dílo pochází z vysoce ceněného období, kdy se v roce 1907 vrací ze svého putování, aby v období předválečném zachytil veškeré krásy české a moravské krajiny. Malba Bečva byla vytvořena v době, kdy se Bubeníček přestěhoval na Valašsko, které bylo pro řadu umělců té doby velkou inspirací. Krása a barevnost lučního kvítí, jež autor jen tak letmo načrtne v prvním plánu, se mísí s jemně zelenou travinou a vzniká tak pozoruhodná barevná paleta určená pro modelaci celé louky. Tento pohled je pak přerušen miniaturně pojatou vískou umístěnou uprostřed obrazu tak, aby představovala pomyslnou hranici mezi koloristicky pojatým paloukem a ostatními kopci, kde barevnost autor redukuje na různé odstíny zelené a hnědé. Atmosféru celé scenérie doplňují kupovitá oblaka, která jen v náznacích umožňují slunečním paprskům proniknout do celé scény.