Olej na plátně, 115 x 65 cm, rámováno, datace 1963, signováno vpravo dole Z. Burian 63.
Zdeněk Burian (1905 – 1981), Jízdárna Pražského hradu, 1. 4. – 10. 6. 2005.
Zdeněk Burian, Vzdálené světy, Galerie European Arts, Praha 2016.
Vladimír Prokop, Zdeněk Burian (1905-1981), Gallery, Praha 2005, str. 107.
Autorem předloženého díla je mimořádný český malíř a ilustrátor, proslulý svou mistrovskou vizí pravěké epochy. Obraz respektovaného ilustrátora Zdeňka Buriana je součástí širší řady pláten se zoomorfními náměty, v nichž zobrazoval zvířata různých koutů světa, žijící ve volné přírodě. Tygra bengálského tu Burian zobrazil z nadhledu a bravurně vystihl okamžik tichého klidu, kdy je šelma skrytá v okolní krajině, připravená k útoku. Prostřednictvím brilantního realistického výtvarného přednesu se mu podařilo vystihnout chvíli napětí, kterou ještě posiluje téměř identickou barevností zvířete a okolní přírody, pojaté v teplé zemité barevnosti. Ve způsobu vystižení harmonického souzvuku nedotčené přírody a jejích obyvatel se značí Burianova dispozice k ztvárňování romantické a exotické tematiky, které však není docilováno na úkor precizní morfologické a faktografické věrohodnosti. Obraz je jeho osobním vyjádřením hlubokého vztahu k přírodě a jejím obyvatelům, k nimž po celý život cítil hluboký obdiv a respekt.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 3 000 000 – 3 500 000 CZK.