028 | DŮM NA KOPCI
ČAPEK Josef (1887 – 1945)
- vyvolávací cena: 2 500 000 CZK
Olej na plátně, 25,5 x 33,5 cm, rámováno, datace 1922.
Opatřeno posudkem PhDr. Pavli Pečinkové.
Pavla Pečinková, Pracoval jsem mnoho, Soupis výtvarného díla Josefa Čapka, díl III.: Malba, 8smička, Humpolec, 2023, s. 545, III/193.
Ve 20. letech 20. století se Čapkova malířská tvorba stala klíčovou součástí jeho umělecké kariéry. Toto období je charakterizováno odklonem od přísného kubismu, který ho ovlivňoval v prvních letech tvorby, směrem k civilnějším a lidštějším motivům. V jeho obrazech z této doby se často objevují jednoduché formy, stylizované postavy a krajiny a často se opakující motivy z venkovského prostředí, přičemž klade důraz na melancholickou, až existenciální náladu. Malby jsou charakterizovány expresivní barevností a citlivým vykreslením atmosféry. Obraz Dům na kopci, ve kterém malíř kombinuje prvky primitivismu a symbolické abstrakce, je typickým dílem Josefa Čapka právě z období 20. let. V centru kompozice stojí osamělý dům na vrcholu zvlněného kopce, zasazený proti kontrastně barevné obloze, jež je modelována ve světlých odstínech oranžové a růžové, s výrazně červeným sluncem. Stylizovaná postava stojící před domem vyvolává pocit samoty a zamyšlení, což odráží Čapkův zájem o lidskou existenci a reflexi v moderním světě. Tekuté, zvlněné linie krajiny kontrastují s geometrickými tvary domu. Emocionální náboj obrazu, klidný a zároveň intenzivní, je charakteristický pro Čapkovu tvorbu, ve které často zkoumal existenciální a sociální otázky. Atraktivitu nabízené obrazu zvyšuje i jeho publikování v umělcově monografii a také jeho vkusná adjustace.