Linoryt na papíře, 21 x 12 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1916, signováno vpravo dole J. Č. Publikováno: Pečínková Pavla, Josef Čapek Grafika, Galerie Zdeněk Sklenář 2009, str. 221, soupis č. KG 34. V linorytech desátých let se odráží Čapkovo rané období grafické tvorby, kdy byl výrazně ovlivněn kubismem a zároveň si osvojoval techniku linorytu. Linoryt byl v té době považován za levnější alternativu k jiným technikám grafiky, jako je mědiryt či litografie, a Čapek si ho oblíbil právě pro jeho jednoduchost a možnosti výrazného kontrastu. Daný linoryt patří k jedněm z prvních Čapkových „toalet“, kterými se posléze zabýval a vypodobňoval po takřka celou dobu svého tvůrčího konání. Zde je nejen ženské torzo stylizováno na dřeň linií, ale taktéž je k divákovi otočeno zády. Žena je zde zachycena ve velice intimní situaci, a to kdy si na sebe obléká onu košilku. Jako u jiných autorových linorytů se i zde Josef Čapek zabývá jednoduchostí života obyčejného jedince, a to jako odrazu celé společnosti.