Linoryt na papíře, 20 x 13 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1917, signováno vpravo dole Josef Čapek. Publikováno: Pečínková Pavla, Josef Čapek Grafika, Galerie Zdeněk Sklenář 2009, str. 235, soupis č. KG 67. Tento linoryt je ukázkou Čapkova zájmu o každodenní život a jeho fascinaci „malými lidmi“ – obyčejnými postavami, které žijí své skromné, ale přesto smysluplné životy. Prodavač kohoutků, jak název napovídá, je vyobrazen s kohoutkem, možná zjednodušenou referencí na realitu tehdejšího městského života. Dílo bylo vytvořeno během první světové války, což mohlo ovlivnit Čapkovo vnímání společenského postavení jednotlivců a významu práce, byť té nejjednodušší. Stylizace postavy prodavače je příkladem Čapkova kombinování expresionismu s kubismem. Autor rozkládá figuru na geometrické tvary, čímž navozuje dojem zjednodušené, téměř abstraktní podoby. Přesto zůstává člověk v centru pozornosti, což odpovídá Čapkovu hlubokému humanismu a jeho zájmu o lidskou zkušenost. Linie jsou jednoduché, avšak silně rytmizované, což vytváří dynamiku a zároveň odráží náročnou fyzickou práci prodavače, který se pohybuje v monotónním rytmu své každodenní činnosti.