018 | SEDÍCÍ DÍVKA U STROMU
ČERMÁK Jaroslav (1830 – 1878)
- dosažená cena: 49 000 CZK
dosažená cena: 49 000 CZK
26.6., 20:08 9037 49 000 CZK 26.6., 20:34 9037 49 000 CZK 21.6., 10:37 14773 48 000 CZK 26.6., 20:08 9037 48 000 CZK 26.6., 20:02 14773 47 000 CZK 26.6., 20:02 9037 46 000 CZK Tužka a akvarel na papíře, 24 x 20,7 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Czermak.
Provenience:
Haličská sbírka Jos. Tomasíka ve Lvově.
Pochází z pozůstalosti Josefiny Čermákové, umělcovy matky.
Jaroslav Čermák byl významný český malíř, jenž byl často vyhledáván pro své historické a žánrové obrazy. Nejprve studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod tehdejším ředitelem Christianem Rubenem. Z důvodu nevyhovující výuky na Akademii se vydává za vzděláním do zahraničí, zejména do Německa a Francie. Pro jeho díla je charakteristické precizní zachycení námětu, realistické zobrazení postav a výrazně barevná paleta. Velmi dojemně působí komorní práce zachycující neznámou dívku sedící pod stromem. Autor koloruje pouze figuru a částečně pozadí. Vzniká tak velmi poetické dílo, které má bezesporu své místo v předních sbírkách výtvarného umění.