Olej na dřevě, 60 x 48 cm, rámováno, datace 1942, signováno vlevo nahoře K Černý 42.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jaromíra Zeminy.
Konzultováno s prof. PhDr. Vojtěchem Lahodou.
Z posudku PhDr. Jaromíra Zeminy:
O tom, že autorem tohoto obrazu je Karel Černý (1910-1960), nepochybuji.
Část Černého malířské tvorby tvoří kytice, které maloval od třicátých do padesátých let. V katalogu jeho prací, jenž obsahují monografie o Černém od Vojtěcha Lahody z roku 2003, je jich uvedeno sedmnáct, z nichž dvě nejsou umístěny na stole, ale v interiéru s mořem v pozadí. První kytice je z roku 1937, poslední z roku 1958. Posuzovaný obraz v tomto katalogu uveden není, Lahoda jej v době, kdy psal monografii, zřejmě neznal.
Tato kytice vznikla v době, kdy Černý teprve dotvářel svůj typický styl, který se vyznačuje velkolepostí, klidnou a přehlednou kompozicí, hladkými plochami sytých barev a zjednodušenými tvary předmětů, jejichž obrysy jsou zdůrazněny výraznými čárami, někdy značně širokými. Zde takové čáry chybějí, v souladu s dosti zevrubným a pastózním zobrazením květů, souvisící s předchozí etapou Černého tvůrčího vývoje, který měl realističtější ráz než následující etapa vrcholná. Pastózních míst v kyticích pak čím dál víc ubývalo a ty, jež vznikly v padesátých letech, jsou namalovány už zcela hladce.
Pokud jde o signaturu na posuzovaném obraze, výjimečně v ní chybí písmeno Š za příjmením, jež tam Černý psal z lásky ke své matce, rozené Šichové. Poslední obraz se signaturou bez Š, uvedený v Lahodově katalogu, je z roku 1943.