Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Olej na plátně, 33 x 19,5 cm, rámováno, datace 1948 – 1950, signováno vpravo dole Marc Chagall.
Opatřeno certifikátem od COMITÉ MARC CHAGALL.
Provenience:
Z pozůstalosti umělce.
Paul Lombard, Paris.
Za celou dobu své dlouhé a plodné umělecké kariéry namaloval Marc Chagall řadu autoportrétů a poskytl odhalující pohled na jeho rozvíjející se smysl pro uměleckou a osobní identitu. Nabízené plátno Le Peintre autora zosobňuje jako malíře, malíře z barokní doby, s typickým čepcem, držícího paletu se štětcem, vše jako atributy tohoto řemesla. Chagall svá díla mnohdy doplnil o svůj portrét, tyto autoportrétové kompozice postupně začal autor čím dál více variovat s motivy nejen z osobního života, ale i života samotného umělce. Autoportréty, na kterých Chagall zobrazuje pouze sám sebe jsou vzácné. Umělec těchto prostředku využíval častější v ranějších letech své tvorby, kdy se potýkal s tím, jak reprezentovat svou uměleckou identitu. Toto dílo, datované mezi lety 1948 a 1950, je z doby umělcovy největší slávy. Jeho práce byly v daném období vystavovány v předních světových organizacích, jako například v Muzeu moderního umění v New Yorku, Musée d’Art Nationale v Paříži, Tate v Londýně či Stedelijk Muzeu v Amsterdamu. Kromě toho mu byla přidělena samostatná místnost ve francouzském pavilónu na Benátském bienále roku 1948. Bylo to také období Chagallova zotavení z velké tragédie, kdy zakusil obě světové války, zpustošení vlastní domoviny a také velkou ztrátu osobní. V roce 1941 se jeho první a milovaná žena Bella Rosenfeld rozhodla utéct před válkou do Ameriky, aby oběma zajistila bezpečí, nicméně zemřela na virovou infekci v roce 1944. I přesto, že Chagall nalezl utěšení ve vztahu s Virginii Haggard, se kterou měl roku 1946 syna, nikdy nepřestal milovanou Bellu malovat a myslet na ni.
Co je odhalujícího na předloženém autoportrétu ve srovnání s ostatními z tohoto období je absence tzv. dreamscape neboli krajiny fantazie či snů, která v malířových dílech často obklopuje zobrazovanou postavu. Obraz Le peintre se zaměřuje na samotného umělce u malířského stojanu, zatímco jiná díla, která byla vytvořena v této době jsou zasazena do dalších motivů. Námět představovaného díla upozaďuje všechny vnější výchozí body a poskytuje nám ojedinělý existencialistický pohled na umělce, který reflektuje Chagallovo dílo z roku 1914, Autoportait avec chevalet, kdy se snažil najít sám sebe a definovat svůj umělecký styl. Toto přetvoření dřívějšího díla napovídá tomu, že sám Chagall se v nové době po návratu do Francie rozhodl změnit. Můžeme si také odvodit symboliku, která je v postavení umělce na obraze. Malíř na obraze Le peintre se dívá nalevo, jakožto na minulost, zatímco na díle Autoportait avec chevalet se dívá na stranu pravou, což značí mladistvé odhodlání. A přesto, červený úsměv, který můžeme vidět na tomto autoportrétu naznačuje klidnou spokojenost, sebejistotu v červených a modrých tónech jeho dominantní palety, jež ho pevně zakořenily v jeho neměnné a výrazné chromatické síle.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 8 000 000 – 10 000 000 CZK.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.