Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na dřevěné desce, 31 x 39,5 cm, rámováno, datace – 1875 až 1880, signováno vlevo dole A. Chwala.
Vystaveno a publikováno:
Adolf Chwala 1836–1900, Klášter Sv. Jiří na Pražském hradě, 14. 9. - 31. 12. 2011, Národní galerie v Praze, č. kat. 48;
Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 5. 4. - 27. 5. 2012, str. 35;
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11. 2015, Správa Pražského Hradu a S.V.U. Mánes, 2015, str. 183.
Obraz Bystřina je nádherným příkladem autorova zachycení atmosférického jevu v krajině, to jak v komplexnosti jeho podání, tak v reálném výrazu, navozující dojem skutečné přítomnosti diváka v ději obrazu. V tomto případě se nejedná o autorovo skoro až signifikantní zaznamenání horských masivů, ale jedná se o jemnější, ale o to více fascinující, zaznamenání života bystřiny, jejího okolí, sžití s krajinným reliéfem, který přesto tvoří samotný mikrokosmos zobrazeného místa.
Významný český krajinář, který studoval na pražské Akademii u profesora Maxmiliána Haushofera, kde si osvojil mimořádný cit pro obrazový prostor, detail a barevnost. V raném díle se zaměřoval na idealizované krajiny, ale díky svým virtuózním pozorovacím schopnostem a přesvědčivému zobrazení svou tvorbu postupně směřoval k realističtějšímnu konceptu. Kolem roku 1860 se v jeho tvorbě objevují první alpské motivy plné jasných barev a typického malířova rukopisu. Od roku 1866 přesídluje natrvalo do císařské Vídně a Alpy jeho plátnům výrazně dominují. Zachycuje horské potoky a jezera pod horami zahalené v šedých mračnech, rovinaté krajiny s řekami nebo tůněmi a záběry do lesních interiérů. V některých dílech tohoto období také experimentuje s náladou a stylizací. Často se však vracel za přírodními motivy do povodí Vltavy a Sázavy, na Šumavu k Otavě a na jižní Moravu k Břeclavi, Vranovu nad Dyjí a Lednici, ale mířil i do Bavorska. Pozoruhodnou kapitolou jeho krajinářské tvorby jsou nokturna - krajiny v nočním přítmí ozářené měsícem v úplňku, prosvítajícím mezi mraky a odrážejícím se na klidné vodní hladině s jasně čitelnými detaily na pobřeží. V pozdní tvorbě od poloviny osmdesátých let a v devadesátých letech pracuje s výraznějšími kontrasty světla a stínu, škále barevných skvrn a vzdaluje se od veristických maleb předchozího období.
Autor viz T 1/403, TB 6/555, B 3/26.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.