Olej na plátně, 38 x 48 cm, rámováno, signováno vpravo dole Coubine.
Otakar Kubín, Výstava k 75. narozeninám, Dům umění města Brna, Brno, 1958, č. k. 187.
Plátno pochází z díla autora frankofonního ražení, který svou velkou část života prožil v Provence. Otakar Coubine v nabízeném díle zobrazil kraj slavného města Arles, města spojeného s kulturou Galů, posléze Římanů, kteří zde vybudovali slavný amfiteátr či římské lázně. Coubine toto město a jeho okolí nevyvedl v jeho historickém lesku, ale v podobě místa, které podléhá krajině Provence-Alpes-Côte d´Azur a samotné přírodě, která drží ruku nad vším, kam lidské oko dohlédne. V prvním plánu vidíme prašnou cestu, která vede ke skromnému zděnému domku se sedlovou střechou. Za tímto plánem se rozléhá široký pohled na horizont, který je tvořen nízkým pohořím Alpilles. To se táhne po celé šíři plátna obrazu a dotváří tak pocit prostoru celého výhledu díla. Kontrastnost skromného obydlí s masivem hor nádherně vystihuje krajinný reliéf daného regionu, se kterým byl malíř provázán. Vytvořil zde svá nejlepší krajinářská plátna a navždy zakořenil v jeho uměleckém srdci.