Olej na plátně, 43,5 x 59 cm, rámováno, pod sklem, datace 1874 – 1976, signováno vlevo dole G. Courbet.
D. Hannema, Catalogue of the H. E. ten cate Collection, Rotterdam, 1955, č. 47, s. 53.
Hledíme na pozdní práci jednoho z velikánů malířství 19. století. Gustave Courbet zde podal svědectví švýcarské krajiny, kam se po svých sporech s republikou odstěhoval. Malíř zde již nenásleduje akademického detailního propracování realistických kontur, naproti tomu vidíme rozvolněnou malířskou finesu v podobě prostoru menšího skalnatého údolí, které oplývá, jak kamenitou výstavbou ohraničující viděný prostor, tak svěžestí barev slunného dne. V prvním plánu oleje zde malíř kompozičně zve diváka do tohoto malého přírodního království směrem po zemité cestě vedoucí z pravé strany plátna. Dále zrak diváka přitáhne zelenavý porost, jež se táhne po pravé straně skalisek. Tento prostor nás nakonec provede až na místo, kde nalezneme malý zurčící vodní zdroj, který jemně odkazuje na romantické počátky malířovy tvorby. Krajina údolí pozvolna ustupuje do dáli zelenavých ploch, které napomáhají k otevření perspektivy plátna a dodávají mu na kýžené hloubce prostoru. Představené skalnaté údolí je svěží prací jednoho z největších umělců své doby, jež nám dává možnost jemného vhledu do autorovy pozdní tvorby.