Olej na plátně, 34,6 x 65,4 cm, rámováno, signováno vpravo dole Derain. Provenience: Lucien Lefebvre-Foinet, Paříž, poté prodej Deburaux et Associés, 2009 a dále Sotheby´s. Publikováno: M. Kellermann – André Derain, Catalogue raisonné, vol. III, Paris, 1999. No. 1317, s. 5. Autor plátna proslul jako světoznámý malíř a scénograf. Andre Derain studoval na Académie Carriére, kde se například seznámil s H. Matissem a po roce 1900 měl společný ateliér s M. Vlaminckem. Derain prošel ve své tvorbě řadou přístupů, avšak v jeho dílech nikdy nemizí klasická malba, byť jí dosahoval zjednodušováním a koncentrací formy, jasností kontury a zřetelným určením a důrazem na lokální barvy. André Derain v díle plně nechal promluvit svůj fauvistický duch, dílo je skutečně vedeno barevností a jednoduchostí formy, jejíž barevnost není plně svázána s realitou, ale je můstkem k emoční výpovědi o potemnělé atmosféře přístavu v Gravelines na severu Francie. Podvečerním světlem potrhuje tuto náladu linie, která je zosobněná podélnou cestou vedle řeky směrem k samotnému přístavnímu městu, a tím obecenstvu otevírá hloubku perspektivy díla. Autor do prvního plánu plátna včlenil putujícího s košíkem, směrem do města, jako centra kultury a obchodu. Tato postava je vyvedena náznakově, v barevných tazích, a přesto nic neztrácí na své realitě vnímané divákem. Oproti tomu další plány, které jsou vedeny pod taktovkou námětu přístavního ruchu, plujících lodí a městské zástavby v pozadí jsou provedením preciznější a zároveň snesou větší rozostření. André Derain plátno vymaloval za pomoci omezené palety barev, povětšinou se nesoucí v tónech hnědé a šedé. Tato částečná monochomatičnost dotváří efektnost díla a vyzdvihuje emoce z něj plynoucí.