091 | HLAVA
WACHSMAN Alois (1898 - 1942)
- vyvolávací cena: 380 000 CZK
- dosažená cena: 600 000 CZK
Pastel na papíře, 66 x 47 cm, rámováno, pod sklem, datace 1931, zezadu značeno W31, zezadu opatřeno pozůstalostním razítkem č. 817. zezadu opatřeno výstavním razítkem Mánes 1947.
Z dosud pouze zlomkovitě známých prací Aloise Wachsmana z přelomu dvacátých a třicátých let je zřejmé, že šlo o jednu z nejvýraznějších osobností českého moderního malířství té doby, která do něj vnesla mimořádně živé impulsy, umožňující jeho přechod od poetismu k surrealismu. Wachsman byl jedním z prvých autorů, kteří se chopili aktuálních surrealistických zdrojů a dokázali pro ně ve své práci nalézt vhodné formální pojetí. Dílo pochází z roku 1931, jde o velkoformátový pastel, což je na svou dobu dost zajímavá technika, se kterou pracoval hlavně Wachsman, a pokud vím z jeho generace již téměř nikdo. I když jde o práci na papíře, byla technika pastelu řazena pod oddíl „obrazy“, nikoli pod oddíl „kresby“. Na znázornění hlavy Wachsman ukázal přechod od kubistické k surrealistickému tvarosloví, který ve stejné době uskutečňoval souběžně Pablo Picasso: hlava je řešena téměř jako sochařská bysta, kterou od pozadí odsazuje pevný obrys, avšak její vnitřek je již pojednán nezávisle na anatomii. Okamžitě upoutá souhra barevného a lineárního pojetí, která do hlavy vnáší výrazný pohyb (viz umístění žluté barvy nebo práce s protínajícími se trojúhelníky), jež ukazuje, že byl ve své době Wachsman radikálnější než Filla. Z práce je zřejmé, že Wachsmanovo zařazení na výstavu Poezie 1932 rok po dokončení pastelu bylo nejen oprávněné, ale že zde byl jednou z umělecky vůdčích osobností. Kdybychom chtěli najít srovnání jeho pojetí „busty“, pak asi nejblíže mu byly práce Paul Kleea, jenž již tehdy byl uznávanou osobností. Z odstupu let lze říci, že pastel má výrazné umělecké hodnoty a doufejme, že Wachsmanovo dílo z přelomu dvacátých a třicátých let se dočká nového zhodnocení.
Na zadní straně jsou dvě razítka, jedno je pozůstalostní, druhé z SVU Mánes, kresba byla zařazena na Wachsmanovu posmrtnou retrospektivu v Mánesu, 1947.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 500 000 – 600 000 CZK.