Olej na plátně, 53,5 x 42,5 cm, rámováno, datace 1909, signováno vlevo dole Vlaho Bukovac Praha .909.
Opatřeno odborným posudkem doc. PhDr. Marie Rakušanové, Ph.D.
Konzultováno a posouzeno prof. Romanem Prahlem, CSc. a PhDr. Šárkou Leubnerovou.
Vera Kružić-Uchytil, Vlaho Bukovac, Život i djelo 1855 – 1922, Lublaň, 2005, kat. č. 835.
Z posudku doc. PhDr. Marie Rakušanové, Ph.D.:
Obraz je podobiznou mladé dívky se zlatavým šátkem uvázaným kolem temene hlavy, oblečené v oděvu evokujícím prostý lidový kroj: v bílé blůze a modré sukni s bílým vzorem. Horní polovina těla dívky je nakloněna dopředu, o pravé předloktí je podepřena hlava s modrýma očima upřenýma na diváka. Portrét je zasazen do exteriéru, dívku obklopuje zeleň, v levém horním rohu lze rozeznat listy kaštanu. Hodnocené dílo zapadá námětem i výtvarným pojetím do kontextu Bukovacovy pražské tvorby z období kolem roku 1909. Souvisí pravděpodobně s Bukovacovou přípravou realizace rozsáhlejšího cyklu s námětem čtyř ročních dob. V bezprostřední blízkosti těchto maleb se hodnocený obraz objevuje rovněž v soupise Bukovacova malířského díla od Very Kružić-Uchytil. Nepochybně se jedná o autentické dílo Vlaha Bukovace.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 600 000 – 2 000 000 CZK.