Olej na kartonu, 44 x 63,5 cm, rámováno, datace 1922, signováno vlevo dole Kaván, vlevo dole opatřeno přípisem s určením.
Výtvarné centrum Chagall v Ostravě, 9. 1. – 5. 3. 2014, Ostrava.
František Kaván se v díle projevuje jako pravý obdivovatel české krajiny. Malíř zaznamenal pohled na jihočeské Štěpánovice, které počátkem dvacátých let namaloval hned několikrát. Divák se z nadhledu dívá na danou obec, jak se vlní v krajině dle toho, jak jí poručil místní reliéf scenérie. Malíř zvolil jiskřivou barevnost a klikatící se cestou přes louky vede návštěvníka přímo ke vsi. Do prvního plánu Kaván včlenil nejen jmenovanou luční cestu, ale hlavně zelenící se stromoví. To lze najít i na druhé straně díla, kdy dopomáhá dotvořit kýženou perspektivu. Na horizontu se krajina zvedá a vrcholí v blankytné nebe. Obraz je namalován vyzrálou rukou a nese známky již zkušeného malíře, a to jak ve vystavění kompozice, tak zvolením barevné palety.