Olej na plátně, 106 x 134,5 cm, rámováno, datace 1917, signováno vpravo dole J. Ullmann 1917.
50 let zlínské galerie 1953-2003 = 50 years of the Zlín gallery 1953-2003, 2004.
50 let zlínské galerie 1953-2003 = 50 years of the Zlín gallery 1953-2003, 2004, kat. č. 31.
Toto velkoformátové dílo pochází z ruky jednoho ze slavných Mařákových žáků. Josef Ullmann se v díle vrací ke svým cestám na Balkánský poloostrov. Vidíme zde v přístavu zakotvené rybářské čluny. Jeden z nich se právě připravuje vyplout, a má tak roztáhlou svou oranžovo bílou plachtu, vstříc větrným proudům a mořským dálkám. Ullmann se v díle projevuje jako pravý následovník impresionistického ražení. Jeho rychlé tahy, postupné vrstvení lazur barevné pasty vytváří pocit neustálého chvění, jež rozpohybovává celý námět a dotváří dojem živého obrazu. Malíř výtečně přednáší mořskou hladinu přístavu, odlesky světla i samotný odraz přístavu a lodí. Toto zrcadlení prohlubuje onen efekt hry světla. Vidíme zde také samotnou přístavní zástavbu či život zde probíhající. Celý námět ovládají dva barevné tóny, modrá zosobňující mořský živel a nazlátlé tóny oranžové, podporující hřejivou atmosféru přímořského města. Daný formát plátna podtrhuje kýžený efekt ohromit diváka a vtahuje ho přímo do děje a objímá ho svou plností. Takto velké autorovo plátno je výjimečnou nabídkou nejen pro obdivovatele malířovy tvorby, ale i pro široké obecenstvo milovníku umění vůbec.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 500 000 – 700 000 CZK.