Olej na kartonu, 74 x 91 cm, rámováno, signováno vpravo dole J. ULLMANN.
Toto dílo nám nabízí vidění jednoho z hrdých žáků Mařákovy školy. Josef Ullmann nám zde skvěle ilustruje svou vyzrálou malířskou techniku. V nabízeném díle vidíme obecní zástavbu spolu s projíždějícím povozem. Malíř se ukazuje jako nejen výtečný následovník postimpresionistického ražení, ale i jako ojedinělý umělec. Jeho přístup práce s podložkou, kterou nechává prosvítat skrze malbu, specificky dotváří již tak výtečně zvládnutý námět. V díle si Ullmann hraje i s barevností, kdy střechy budov obléká do zelenkavých tónů. Atmosféra díla je bouřkového času. Divák je v očekávání, kdy se opět spustí déšť, ale prozatím si užívá jemně nazlátlé paprsky Slunce, které se derou zpoza mraků. Dílo Povoz mezi domy je skvěle zvládnutým olejem a Josef Ullmann se nám v něm představuje jako zasloužilý malíř své generace.