Olej na plátně, 92 x 65 cm, rámováno, datace 1909, signováno vlevo dole Herbin, zezadu na blindrámu opatřeno přípisem s určením s číslem 334, jménem autora a výstavním štítkem.
G. Claisse, Herbin, katalog raisonné de l´ouvre peint, Paříž, 1993, č. 221, ilustrace na str. 316.
Tato výjimečná malba kytice ve váze pochází z ruky světoznámého tvůrce, jednoho ze spoluzakladatelů skupin Abstraction-Création a Salon des réalités nouvelles, které propagovaly nefigurativní abstraktní umění. Auguste Herbine je značně znám pro svá plátna plná geometrických tvarů. Dílo, které je zde k vidění, však pochází z autorova raného období. Vidíme autorovo okouzlení kubismem a naivním uměním. Na rozdíl od malířových pozdějších prací, si zde námět zachovává poměrně realistické kontury. Vidíme zde vázu bujných, rudých a žlutých květů, zasazených do vázy z pálené hlíny. Co již jemně předznamenává abstraktní notu pozdějšího díla autora, je zelenavé geometrizující pozadí a taktéž použitý ubrus. Herbine se v díle nevyhnul práci s perspektivou, ale omezil jí na minimum a co spíše, zaměřil se hlavně na práci s barevnou paletou. Ta opravdu září a dotváří až magnetický efekt. Barvy na plátně pulzují ale zároveň nemůžeme mluvit o pohybu, spíše o jakési vnitřní záři. Naivita, se kterou malíř k námětu přistoupil je efektně provokující. Námět je sice statický, ale ona kytice se tváří jako archetyp, jako ze starých dob antického Řecka. Pugét červeného a žlutého kvítí je tak hutně ztvárněn, že diváka pobízí, aby se květin dotkl, či si jednu vzal na svou stranu zpoza plátna. Tento zdánlivě jednoduchý námět je Augustem Herbinem tak mistrně vytvořen, že dostává zcela jiné hodnoty. Dílo je té nejvyšší kvality a jeho sběratelskou hodnotu navíc podtrhuje ranná datace malířovy tvorby.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 2 500 000 – 3 000 000 CZK.