Tempera na kartonu, 49 x 65 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole P. Kotík.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Iva Mladičová.
Posoudil a pravost díla potvrdil Ing. Arch. Martin Kotík.
Leitmotivem Kotíkova díla byla existence člověka v jeho složitých mezilidských vztazích. Od padesátých let se u něj začala objevovat ovšem i nefigurativní témata, ve kterých nechal promlouvat surrealismus, např. cykly Živly nebo Děs. Výrazně v nich vystupují jednoduché tvary a barevnost. Závěr jeho tvorby pak celý patřil abstrakci. Uznání dosáhl zejména v šedesátých letech, kdy se těší jeho dílo značné publicitě i obecného přijetí širokou veřejností. Dnes patří k respektovaným a sběratelsky oblíbeným autorům. Skupinový portrét s názvem „Odpočinek” je příkladem tendence geometrizujícího kubismu, ke kterému se Kotík přiklonil v průběhu dvacátých let. Zároveň ovšem ještě stále nese jemné náznaky fauvismu, neboť Kotíkova barevnost je stále velice výrazná. Především ve figuraci postav pak vidíme výraznou redukci a značné zjednodušení obrazové struktury. Místo detailního vykreslení Kotík spíše jednotlivé tvary naznačuje jednoduchými liniemi a barvy nanáší ve větších plochách, což má za následek ostré přechody mezi světelnými kontrasty. Důmyslné je rovněž malířovo propojení žánrů. Všimněme si kubistického zátiší s jablky a džbánem v pravém dolním rohu.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 400 000 – 500 000.